# 12-Beszéljünk a géppel!

Az előző fejezetben egy érdekes dolgot tanultunk. Akár egyetlen drót elegendő arra, hogy bármennyi információt szállítsunk rajta. A drót másik oldalán pedig ezt az információt fel lehet dolgozni, hiszen a NeoPixel ledek is ezt tették.

Lássuk csak, milyen kommunikációkat láttunk már eddig!

De fogadjunk, hogy sok ehhez hasonlóval találkozál már!

Mindehhez pedig a megfejtés: az USB port!

Mi az az USB?

Az USB egy rövidítés, a jelentése Universal Serial Bus, azaz általánosan használható soros busz.

Régen a számítógépeken olyan csatlakozók voltak, amik csak egyféle dologra voltak jók. A régi printer csatlakozóba leginkább csak printert lehetett dugni. A PS2-es egér csatiba csak egeret. A PS2-es gombozat csatiba csak gombozatot. Emiatt sok-sok különféle csati kellett a gépre.

Az USB azért jó, mert:

Fontos, hogy tudjuk, mit beszélünk. Ha kimondjuk angolul hogy "universal serial bus" akkor van, aki erre gondol:

De attól még a DM-en nem ezt értjük alatta, okés?

Csatlakozók és drótok

Kezdetben csak kétféle USB csati volt: az A típusú ment a számítógépbe, a B típusú pedig a számítógépbe dugott cuccba, mint például nyomtatóba.

Néhány gyakori USB csatlakozó fajta

A B csatlakozó jó nagy, ezért vékony készülékekhez nem volt nyerő. El tudnád képzelni a telefonodat úgy, hogy van egy másfél centi vastag része csak az USB csatlakozónak? Ugye nem! Ezért van most már USB Mini meg USB Micro csatlakozó is, ezek egyre vékonyabbak.

Milyen gyors az USB?

Az USB-n az adatok sebessége 1.5, vagy 12 MBit/s, míg a nagysebességű USB 2.0-án már 480 MBit megy át egyetlen másodperc alatt. Ez 62 millió betű másodpercenként! Emlékszel, hogy a Morze 120 betű/perc, azaz 2 betű/másodperc sebességgel ment? Ehhez képest a 480 MBit/s elképesztő! Azóta persze van már USB 3.0 is, meg USB 3.1, ami már olyan elképesztően gyors, hogy le sem merem írni! Guglizd ki!

Ha kettévágunk egy USB kábelt, akkor négy drótot találsz benne, így:

USB drótjai

No, ez egyszerű! A piros meg a fekete az 5V villany, így az USB-re dugott kütyük a géptől kapnak villanyt. Az A-start is így használtuk.

USB-s ledlámpa?

Ha elvágsz egy USB kábelt, a piros és a fekete madzagot megblankolod, és teszel rá egy 5V-os ledet (vagy sima ledet 220 ohmos ellenállással), akkor az tényleg világít. Hiszen ez csak ugyanolyan villany, mint ami az elemekből jön.

A másik kettő, a D+ és D- (vagy Data+ és Data-) pedig az a drót, amin az adatok jönnek-mennek. Úgy képzeld el, mint ahogy a NeoPixelbe mentek az adatok, csak itt néha a számítógéptől mennek az A-star felé, néha az A-starból a számítógép felé.

Miért van pont két drót?

Reméltem, ezt nem kérdezed meg. Itt nem arról van szó, hogy az egyiken az egyik, a másikon a másik irányban mennek az adatok. Ez a két drót valójában egyetlen drótnyi adat, egyszer a számítógép beszél az USB-s eszközhöz rajta, aztán meg az USB-s eszköz beszél a számítógépnek. Azért van kettő drót, mert a D+ adatainak a fordítottja van a D- dróton minden pillanatban. Ennek a trükknek a neve szimmetrikus jelátvitel (hiszen a két dróton lévő jel egymás tükörszimmetrikus képe). Ezt pedig azért csinálják így, mert az így átküldött jelek sokkal kevésbé érzékenyek elektromos zavarokra, és maguk sem termelnek elektromos zavarokat.

Mit tanultunk ebből?

Az USB is csak egy ugyanolyan kommunikációs forma, mint a Morze, csak sokkal sokkal gyorsabb. Csak azért van neki olyan sok madzagja, hogy villanyt is szállítson az USB-s eszközöknek.