03-A villany, mint információ

Okés, eddig ez érdekes volt, de mi köze van ennek a számítógépekhez? Mi köze van az informatikához? Hogyan vívta Napóleon a háborúit, és hogyan kommunikál egy műhold? A végén még csinálunk egy saját távíró-hálózatot is!

Lady Alice története

Lady Alice - mint minden rendes középkori úrhölgy - egy várkastély tornyában lakott.

Lady Alice

Esténként, mikor feljöttek a csillagok, magányát szívesen enyhítette délceg lovagok társaságában. Amikor egy lovag társaságára vágyott, Lady Alice világító gyertyát tett az ablakba.

Lady Alice üzen a lovagoknak

Ha csak a képet nézed, akkor ez csak egy gyertya az ablakban. De ha a történetet is ismered, akkor tudod, hogy ez egy információ, egy jelzés, ami azt jelenti, hogy lovagok, Alice vár!

Manapság ugyanezt megcsinálhatjuk egy elemlámpával. Sőt, különböző fények más-mást jelenthetnek, akár a közlekedési jelzőlámpán a piros, sárga és zöld szín. Ha valaki ismeri a közlekedési jelzőlámpát, megérti, hogy piros esetén meg kell állni. De ha valaki nem látott még sosem ilyet, számára ez csak egy érdekes dekoráció.

Mi az információ?

Hm, mindenki tudja, de nehéz megfogalmazni. Még a Wikipediának sem sikerült:

Az információ latin eredetű szó, amely értesülést, hírt, üzenetet, tájékoztatást jelent. Számos jelentése, kifejtése ismert, különböző tudományágak különböző módon közelítik meg, írják le. Egyértelműen elfogadott definíciója nem ismert.

Az előző két példából azt viszont megérthetjük, hogy Lady Alice esetén az úrhölgy azt óhajtotta jelezni, hogy jöhetne már egy délceg lovag. A közlekedési jelzőlámpánál pedig azt óhajtjuk jelezni, hogy mikor szabad menni és mikor kell megállni.

Hol az információ? Megfoghatatlan, mint a gondolat! Magát az információt sosem tudjuk nyakon csípni, csak az információt megjelenítő eszközt: a gyertyát, vagy a közlekedési lámpát. Akkor tehát a gyertya az információ? Nos... nem. Akkor a fény az információ? Nos... talán... részben... Igaziból az információ az, hogy jöhetnek a lovagok, és ezt az információt egy közösen ismert kódrendszerrel ábrázoljuk.

Hú, akkor most lassabban. Ha valaki nem tudja, hogy Lady Alice miért tesz gyertyát az ablakba, hiába is látja a gyertyát, a fényt, az semmit nem jelent, és nem információ számára.

De a beavatott lovagok ismerik a kódot: tudják, hogy szívük választottja társaságukat kéri, nos számukra a gyertyafény információt hordoz. A lovagok és Lady Alice ugyanazt értik a gyertyafény alatt, ezért ez egy tökéletes módszer arra, hogy információt szállítson.

Mi az, hogy jel?

A jel meghatározása is egy nehéz feladat.

A jelek világa - akár az információé - egymástól nagyon eltérő jelenségeket foglal magában. A méhek táncától, a fecskecsiviteléstől, a hangyák formon “nyelvétől” az ember alkotta természetes és mesterséges nyelvekig, a homlokráncolástól a kutya farkcsóválásáig, az indiánok füstjeleitől a tévéadás jeleiig, az étkezési szokásoktól az öltözködés nyelvéig a jelrendszerek sokasága alkotja a jelek univerzumát.

Jajj, szóval mi is ez? A jel az információ érezhető, mérhető formája.

Mi a kommunikáció?

Sok vicces szó van itt, ugye? A kommunikáció azt jelenti, hogy valami információt valamilyen mérhető vagy érezhető módon (azaz jelként) két pont között elszállítunk.

Lady Alice a lovagokkal úgy kommunikál, hogy a gyertyafény fénysebességgel jut el a vár melletti táborban lebzselő lovagok szeméig, így itt a fénnyel történik a kommunikáció.

Egyes állatfajok illatmintákat hagynak az erdőben, így jelölik meg a területüket: itt az illat a kommunikáció.

A drótos internet esetén villany megy a drótban, itt villannyal történik a kommunikáció.

Amikor Lady Alice reggel morcosan ébred, és kávéért kiált a szolgálólányoknak hangosan - ekkor hanggal történik a kommunikáció.

Tegyük ezt össze!

Valahogy így lehetne mindezt összefoglalni:

Hm, fura? Na akkor nézzünk még pár példát!

Olvass könyvet!

A nyomtatott könyvek igen népszerűek voltak sokáig, hiszen egyszerű kódrendszert (az írást) használtak, és egyszerű kommunikációt (a könyv eljut hozzád, mint bármilyen más termék) használnak.

Rendelj pizzát!

A pizza praktikus táplálék, de magától nem kerül az asztalunkra.

Mi van, ha emailben rendelsz pizzát? Ugyanez minden, csak más a kommunikációs csatorna.

Mi van, ha a pizzériában csak olaszul értenek? Ha mindent jól csinálsz, akkor a dekódolás rész hibázik, és nem kapsz pizzát.

Mi ebből a tanulság?

Tulajdonképpen minden kommunikáció így történik: Információ - jelekre kódolás - kommunikáció - jelek dekódolása - információ. De miért ez az egész macera? Azért, mert az információ olyan mint a gondolat - nem kézzelfogható, emiatt nem szállítható.