A villany, mint mágnesállat

Hihetetlen, hogy ez a villany mennyi mindenre jó! Képzeld el, még mágnest is lehet csinálni belőle! Az történik, hogy ha egy dróton villany megy, körülötte mágneses mező keletkezik.

Minél gyorsabban megy a villany a dróton, annál nagyobb ez a mágneses mező. Ha két ilyen drót van egymás mellett, az 2x nagyobb mágneses mező, ha 30 ilyen drót, az már 30x nagyobb mágneses mező!

Próbáld ki! Vedd elő a vezeték-spulnit, és az egészet kösd rá egy nyomógombbal az elemekre! Tegyél a spulni közepére egy iránytűt (vagy egy iránytű appot). Ha a nyomógombot megnyomod, az iránytű elmozdul.

Minden drót elektromágnes!
Az iránytű egy gyenge mágnes, amit a Föld észak-déli mágneses mezeje vonz, ezért áll be észak-dél irányba. A mi villanyunk mágneses mezeje erősebb, mint a Föld mágneses mezeje, ezért látványosan megzavarjuk az iránytűt!

Ha szeretnénk kihasználni a villanyt, hogy mágnest csináljon, akkor egyszerűen nagyon sok vezetéket kell feltekerni (ezt nevezik találóan úgy, hogy tekercs). Hogy a tekercs kisebb legyen, gyakran nem műanyag-szigetelésű vezetéket tekernek fel, hanem a drótra egy sokkal vékonyabb lakk szigetelést tesznek, így több vezeték fér el kisebb helyen.

Tekerj a 26. másodpercre, ha még nem láttad:

Elektromágnes

Az elektromágnes - mint egy rendes mágnes - vonzza a mágnesezhető anyagokat (acélt például). Azonban, tetszőlegesen bekapcsolható és kikapcsolható akkor, amikor csak akarjuk. Ez nagyszerű, mert akkor csinálhatunk belőle például markolót - aminek nem is kell markolni, csak bekapcs és máris minden vas rátapad.

Csinálj elektromágnest! Tekerj fel jó sok vezetéket egy nagyobb szögre, vagy acélcsavarra. Ha villany megy a dróton, a csavar mágneses lesz!

Saját elektromágnes!

Miért marad mágneses a csavar?

A csavar a villany kikapcsolása uátn is egy picit még mágneses marad. Az acél átmágnesezhető, ha egyszer mágneses térbe került, megőrzi a mágnesességét. Az igazi elektromágnesek belsejét ezért nem acélból, hanem lágyvasból készítik, ami rögtön elveszti a mágneses tulajdonságát ha megszűnik a villany a tekercsben.
Úgy tudod lemágnesezni a csavart, ha egy erős állandómágnest a csavar mellett előre-hátra sokszor végighúzol.

Egy picit nagyobb elektromágnes pedig így néz ki:

Komolyan nagy elektromágnes

Pici elektromágnesek

A DM készletben van egy pici elektromágnes: egy tekercs és egy lágyvas mag. Tedd bele a vasmagot, és húzd kb. 5mm-el ki. Ha villanyt teszel a tekercsre, az berántja a vasmagot.

Ha teszünk a vasmagra egy rúgót, akkor kapunk egy vízszintes elmozdulásra képes eszközt!

Flipper elektromágnes

Ilyenekkel mozgatják a karokat, és a golyókat is ilyenekkel lökdösik vissza a flipperekben:

Flipper = elektromágnes + lámpa

Hogyan lesz a villanymotor?

Az elektromágnesességgel tudunk egy változtatható mágneses teret készíteni. Ha mellé egy állandómágnest teszünk, akkor az vonzza vagy éppen taszítja az elektromágnesünket. Szerencsére mindezt nem kell kézzel összebarkácsolni, hiszen készen kaphatóak ezek a motorok.

Vedd elő a DM készletből a motort! Tegyél rá villanyt! Forog? Forog! Próbáld ki, hogy megcseréled a motorhoz kapcsolt két vezetéket, így a motor forgásiránya is megfordul! Próbáld ki kevesebb elemmel, így lassabban forog!

Mit tanultunk ebből?

Valójában minden villanyjárta vezeték mellett mágneses tér van, ezt tudjuk használni arra, hogy a villany vonzzon, mozgasson, forgasson dolgokat.villany-távvezetékeken.