Angol nyelv

Az angol a kínai és a spanyol után világ harmadik leggyakoribb nyelv. De ezt biztos tudod, és azt is tudod, hogy ez kell. Angol nélkül az ember gyakorlatilag analfabéta a világban.

Persze, ezt durva kimondani, és persze ez nem is volt mindíg így. Volt idő, amikor még a királyok sem tudtak írni-olvasni, még a saját nyelvükön sem... ...de ennek az időnek már vége.

...Te is írástudó vagy?

De vajon minek az angol, amikor már a számítógépek meg a telefonok is magyarul tudnak, és remek magyar szakkönyvek valamint Wikipedia cikkek állnak rendelkezésünkre?

Nos, angolul a saját boldogulásod kedvéért érdemes megtanulni. A helyzet az, hogy azok a magyar szakkönyvek közel sem remekek, sőt, némelyik kifejezetten félrevezető. A magyar Wikipedia cikkek pedig elég karcsú fordításai az eredeti angol cikkeknek.

Dönthetsz úgy, hogy nem tanulsz meg angolul. Ez kemény döntés, mert

Vagy, esetleg, máshogy is dönthetsz. Ekkor vár rád az Internet, és Európában szinte bármely országban boldogulsz:

Angolul beszélők Európában

Lehet, hogy még nem is gondoltál rá, de ha a világot nézzük, akkor egész Észak-Amerika, Ausztrália, Új-Zéland, India, Kína, Dél-Amerika, és Afrika jó része tud hozzád szólni. Az 1 milliárd ember.

Hogyan tanuljunk angolul?

Egy nyelv célja a kommunikáció. Kit érdekel, ha 50 000 szót ismersz, ha nem tudsz kérni egy Wifi jelszót? Kit érdekel, ha tökéletes dolgozatot írsz a 12 féle igeidőből, ha nem mersz megszólalni? Tedd félre a félelmeidet: a nyelv célja a kommunikáció: hogy ki tudd fejezni a gondolataid. Bátran.

Ha kezdő vagy, használj valami online tanítórendszert, ilyen például a Duolingo. A BBC-nek is van egy remek sorozata, a Muzzy amit eredetileg kisgyerekeknek fejlesztettek, és angolon kívül más nyelveket is lehet vele tanulni.

Salgótarjánban van egy remek hely, a Cuppa (ILS nyelviskola épülete), ahol remek hangulatban tudod fejleszteni a nyelvtudásod.

Ha pedig már profi vagy, bérelj egy natív kiejtésű nyelvtanárt az Interneten! Nagyon érdekes, hogy ki fog derülni: tényleg tudsz egy igazi angollal, amerikaival, ausztrállal beszélni ezeken a Skype-os órákon!

Hogyan gyakoroljuk az angolt?

A leghasznosabb gyakorlás, ha valakivel angolul beszélünk. Ekkor lehet, hogy nem jut eszünkbe egy szó, és körbe lehet magyarázni. Lehet, hogy elrontunk valami igeidőt, és a másik ember értetlenül kérdez vissza, és megkérdi, hogy ezt-és-ezt gondoltuk.

A második hasznos gyakorlás, ha angol szövegeket olvasunk. Először rövidebbeket, majd talán hosszabbakat is, erre a legjobb az online hírportálok és újságok (BBC, CNN, Forbes, Times). Lehet, hogy nem értünk meg minden szót... De tizedjére csak vesszed a fáradtságot, hogy megkeresd a Google translate-ben az értelmét, ha nem találtad ki a szövegkörnyezetből.

Hogyan felesleges angolozni?

Nos, az angol nyelvkönyvek csak a nagyon-kezdő szinten segítenek át - de ott is sokkal gyorsabban haladsz egy anyanyelvi tanárral.

Az Apróbetűs Anglia cikksorozat részletezi, hogy az Opening Strategies nyelvkönyv által átadott tudás vajon használható-e a valóságban. Érdemes elolvasni :)